Hnízdění andulek
Hnízdění u těchto tvorů začíná od března. Ve volné přírodě hnízdí andulky v dutinách stromů, ve skalních a zimních dírách. Samička snáší většinou 3 - 6 vajec a to obden, přičemž na ně zasedne často už po prvním nebo po druhém sneseném vajíčku. Na vajíčkách sedí pouze samička. Mláďata se vylíhnou po 18-ti dnech a z hnízda vyletí po dalších 30-ti až 35-ti dnech. Jakmile se vylíhne první mládě, je důležité začít přidávat na misce vaječnou směs, aby mohli rodiče krmit svá mláďata. Směs by se měla skládat z rozstrouhaného natvrdo uvařeného vaječného bílku a z jemně nastrouhané mrkve a měla by se namíchat se strouhankou tak, aby byla sypká a nelepila se na zobák! Mladé andulky pohlavně dospívají po 3 - 4 měsících. Pro hnízdění andulek v domácím prostředí se doporučuje dřevěná budka, nejlépe s rozměry 15x15x25 cm. Otvor v budce by měl mít průměr 5 cm. Do budky je vhodné nasypat piliny a zároveň je namístě vytvořit důlek, protože některé samice by mohli výstelku z budky vynést ven a hnízdit na holém dřevě. Budka by měla mít odklápěcí stříšku, díky které ji budete moci snadno kontrolovat. Pokud máte pouze jednoho samečka a jednu samičku, je ovšem také dost možné, že si nemusí padnout do oka a tedy se nemusí stát, že budou mít mláďata. Proto je dobře mít pro hnízdění víc andulek. Důležitá je ovšem také velikost klece, ve které andulky žijí. Budka by proto u malých klecí měla mít do samotné klece pouze přístupový otvor, aby tu nezabírala cenné místo. Andulky se rodí neopeřené a mají zavřené oči. To se změní teprve až po 8 - 10 dnech. Přibližně dalších 10 dnů po vylétnutí z hnízda se osamostatní a nepotřebují se nechat krmit od rodičů. Čerstvě vylétlá mláďata mají matné barvy a nevýrazné ozobí. Zprvu tak není možné podle ozobí rozeznat pohlaví. Po 9-ti měsících jsou mláďata zcela přepeřená a v 10-ti měsících už mohou i hnízdit.
Krmení v době hnízdění:
V době hnízdění je nutné upravit krmivo následovně:
příprava na hnízdění - bohatá strava na proteiny a vitamíny (vaječná míchanice, klíčené zrniny - nejlépe oves, proso a lesknice)
snáška vajec - chudá strava (pouze suchá zrninová směs - proso, lesknice, trošku ovsa)
18. den od snesení prvního vejce - opět zvýšit bohatost krmiva stejně jako v období přípravy na hnízdění
Samička nasedá od druhého vejce, tzn. že v rozmezí 18-20 dne by se mělo líhnout 1. vejce (je-li oplozené). Další vejce se líhnou v intervalu 18 dní od snesení. Oplozená vejce poznáte pouhým pohledem do budky, kdy tato jsou našedlá oproti neoplozeným, která bývají bílá s lehce žlutavým nebo růžovým nádechem.
Pozor!: důležité je aby pod andulčátkama byla nějaké podestýlka, já používám piliny, ty se mi ukázaly jako nejlepší.
Jsou samičky, tzv.: uklízečky vyhazují z budky všechny piliny, a tak se musí dávat podestýlka, až se kuřátka vyklubou, jinak se může stát že samička tak urputně zahřívá mladé, až jim rozjede nožičky. Taková roznožka. Pak se musí nožičky zafixovat.