Kroužkování
Kroužkování papoušků bývá předmětem žhavých diskusí. Většina chovatelů zastává názor, že je užitečné a chovatelsky správné. Zda mít papoušky okroužkované, záleží na nás. Nesnímatelné kroužky se dříve používaly hlavně u největších papoušků, dnes se s nimi běžně setkáme třeba i u agapornisů.
Jaký je vůbec účel kroužkování?
Cílem okroužkování papouška je jeho celoživotní označení. Máme přehled o narození jedince a o tom, odkud pochází. Můžeme si vést přehlednou chovatelskou agendu. Pokud se nic nestane, má pták na noze kroužek po celý život.
Jaké údaje na kroužku najdeme
Kroužek obsahuje rok narození, zemi a pořadové číslo. Dále zde může mít chovatel svou značku, například iniciály, nebo jiné označení specifické pro jeho chov.
Co znamenají znaky na kroužku
Na kroužku nalezneme přibližně takovýto popisek: CZ 17 12345. CZ by znamenalo Českou republiku, číslice 17 zase rok narození 2017. Číslo 12345 by bylo indentifikačním číslem kroužku. Na kroužku mohou být navíc iniciály chovatele (například PN - Petr Novák) či průměr kroužku (například 5.5).
Namísto iniciálů si na kroužek může chovatel umístit jinou osobní značku, případně značku organizace, jíž je členem.
Kde kroužky opatřit
Kdo chce kroužkovat, musí si kroužky sám opatřit. Seženeme je na chovatelských burzách nebo prostřednictvím internetu.
Vyrábějí se v různých průměrech podle daných druhů ptáků. Volíme tak, aby v dospělosti kroužek nebyl volný, ale ani těsný. Volný kroužek by se mohl zachytávat o předměty v kleci, příliš těsný způsobuje otoky. Zároveň se nesmí dát sundat. Například průměr 4 mm bývá vhodný pro agapornise, 18 mm zase pro aru hyacintového. Vše záleží i na konkrténím jedinci a jeho tělesné konstituci.
Kdy kroužkovat
Papoušci se kroužkují nedělenými kroužky jako mláďata od 6. do 12. dne po vylíhnutí. Přesný čas záleží na konkrétním druhu papouška. Pokud bychom tento čas zameškali, později už kroužek nenatáhneme. Dělenými kroužky se kroužkují starší jedinci a jedinci v rámci CITES. Potřeba jsou pak speciální kleště pro sevření kroužku.
Ptáci s registrací CITES jsou registrováni na MŽP a majitel se dá dohledat dle čísla kroužku.
Jak probíhá kroužkování
Kroužkování by měl přihlížet zkušený člověk, nejprve je třeba se tento proces naučit. Určitě je dobré mít po ruce pomocníka a nepouštět se do kroužkování sám.
Vhodně zvolený kroužek se provlékne opatrně a s citem přes tři nejdelší prsty, které jsou narovnané. Opatrně jej poté převlékneme i přes nejkratší prst, který v tu chvíli směřuje ke kloubu nohy.
Dalším způsobem je nasměrování dvou předních prstů do kroužku a jeho přetažení přes dva zbylé zadní prsty. Zde je správný věk ještě důležitější.
Aby to šlo lépe, můžeme prsty papouška potřít jedlým olejem. Nesmíme se bát prsty trochu ohnout a manipulovat s nimi, vždy ale s citem.
Několik dní sledujeme, zda kroužek dobře sedí a zvolili jsme správnou velikost. Občas se také stane, že se samice pokusí kroužek mláděti sundat.
Barva a materiál kroužku
Co se týká barvy kroužku, barevně se oddělují roky i různé snůšky. Snadněji tak odlišíme nepříbuzné jedince. Setkáme se i se střídáním sudých a lichých roků tím, že umístíme kroužek na pravou či levou nohu.
Kroužky se vyrábějí z kovu i plastu. Populárnější a rozhodně odolnější jsou kroužky kovové.
Uzavřené a otevřené kroužky
Papouška bychom měli kupovat raději s uzavřeným kroužkem. Máme větší jistotu, že známe rok narození. Nicméně i to se někteří podvodníci snaží ošidit, například tím, že používají kroužky s lživým údajem roku.
Zacvakávací otevřené kroužky se používají na dodatečné odlišení zvířat, nebo tehdy, když byl původní kroužek odstraněn.
Kromě kroužkování je další možností značení ptáků implantace čipu.