Mýty a prověry
Samička versus sameček :
Samečci jsou společenštější, naučí se lépe mluvit, jsou šikovnější obratnější. Toto je první případ, proč chtějí lidé raději kluka než holku. Ale je to jen pověra. V hejnu mám krásné holky, které se rády se mnou mazlí, i když nejsou ochočené. Záleží jen na povaze té dané andulky, je to tak jak u lidí, sto lidí sto různých povah. Žádná není stejná. Tudíž nezáleží jestli máme samečka nebo samičku.
Barva a inteligence:
Někteří lidé si myslí že nejinteligentnější andulky jsou přírodně zbavené. To jest Zelené s vlnkováním. Neříkám že jsou špatné, jen ničím nevynikají. Nejsou ničím zvláštní. Nenaučí se snadněji mluvit, ani se lépe a rychleji neochočí. Jsou to prostě andulky jako každá jiná. Na barvě prostě nezáleží. Jedině kde je potřeba tohoto přírodního zbarvení, je příroda. Tam by ostatní zbarvení neuspělo. Byly by hodně nápadné a stávaly by se snadnou kořistí predátorovi.
Dvě a více andulek:
Pokud si člověk pořídí ke své ochočené andulce kamaráda, tak se domnívá, že rázem přestane mluvit, že si už nebude všímat svého páníčka a pod. A to je další mýtus. Pokud máme jednu andulku už ochočenou, a přidáme k ní velkého plašana tak se nic až tak zásadního pro ochočenou andulku nestane. Jen bude mít kamaráda kterému se bude věnovat, ale na Vás také nezapomene, ba naopak, ten plašan se ochočí snadněji. Dokonce se od něj naučí i opakovat slovíčka.
Učení lidské řeči:
Také jsem už zaslechl, že nadaní na mluvení jsou pouze samečci. Což je holý nesmysl. Andulka buď je k povídání nadaná a nebo není.
Některé andulky se nenaučí říct ani ahoj, jiné zvládnou pár slov, a jiné zase dokáží poskládat celou větu, a geniální andulky dokáží i přesně odpovídat. Důležitá je jen trpělivost. V tomto případě pohlaví nehraje žádnou roli, ale pouze nadaní té andulky. Častokrát se stane že si člověk pořídí mladou andulku, kde se stoprocentně nedá určit pohlaví, a řekne se mu že je to sameček, Páníček naučí andulku mluvit, začne říkat Pepíčku, a na konec snese vejce.... A z Pepíčka, je rázem ukecaná Pepina, a co teď? přejmenovávat, jí je nesmysl. Tak se to zkrátí, doporučuji dávat mláďátkum neurčitá jména, například Angie, Redgi, či Jerry. Hodí se jak pro Chlapečka tak i pro holčičku.
Andulka ve společenské kleci:
Říká se že andulka je společenský papoušek, který se snáší s ostatními druhy, leč opak je pravdou. V době hnízdění andulka nezná bratra, může se i stát že se andulky napadnou mezi sebou na tož s nějakým drobným ptáčkem. Častokrát se stává že andulka zmrzačí v tomto období svého soka, tak že mu ucvakne třeba nožičku. Hold některá je agresivní jiná ne. Je potřeba je hlídat. Pokud je lichý samec, tak je to v pohodě, ale pokud je lichá samice, tak je to tzv.,,průser,, často se stává že lichá samička napadne hnízdící samičku nebo zlikviduje celou snůšku, či pozabíjí holátka. Proto se doporučuje v době hnízdění andulky oddělit, a nechat je hnízdit zvlášť. Pokud člověk uvažuje o společném chovu, měl by si zjistit veškeré možné informace. Voliéra musí být prostorná, vybavená hustou vegetací a místy kde se může papoušek schovat před agresorem. Chov musíte neustále kontrolovat a agresivní jedince vyselektovat.
Kulatý jazyk:
Slyšel jsem už i pověru, že jen Andulka s kulatým jazykem se naučí mluvit. Což si myslím že je abnormální blbost. Ještě sem neviděl žádnou andulku s plochým jazykem, ale vždy jen s kulatým.
Mýty o Lutino mutaci:
Tahle mutace se nikdy prý neochočí, nikdy nemluví, a trpí nádory. To jsou pouze kecy tety Běty. Nezáleží na barvě mutace, ale na jejich genetických proporcích, na její inteligenci. Jak jsme si už psali o mluvení, tak záleží na tom jak je která andulka učenlivá, šikovná. Každé zbarvení andulky může mít problémy, ať se jedná o nádory, či plachost. Nezáleží na tom jestli je to Lutino, Albino, či přírodní. Všechny jsou stejné, a jak u lidí, sto andulek sto povah, sto lidí sto nemocí... Každá může trpět něčím jiným. A nezáleží na tom zda je to taková či maková.