Parazitní onemocnění

Tak jako savci i papoušci jsou náchylní na různá parazitní onemocnění. Parazitní onemocnění se může vyskytnout na těle, ale i vnitřních orgánech papouška. Jde o onemocnění, která bez dostačující péče mohou mít zdrcující následky zmrzačení, ale také úhynu papouška.


Ptačí svrab (vápenka)

Jde o přenosnou nemoc, kterou vyvolává roztoč "Knemidocoptes pilae", který napadá ozobí zobáku, noh a různých dalších míst těla papouška. Rohovina zobáku se zduřuje a může se zvětšovat. Také kolem nozder je v rané fázi napadení možné spatřit drobné otvůrky. Pro zkušenější chovatele jde o známou nemoc, ale je vhodné vždy nález vyšetřit tak, aby se docílilo účinnější léčby. Přesnou diagnózu lze určit odebráním vzorku odpovědnou osobou a následným zkoumáním pod mikroskopem. Vzorky z nohou se odebírají opatrně, jelikož neodborným zákrokem může dojit ke krvácení. Na nohou je možné nemoc určit dle bujících šupinek, které mohou narůst do větších rozměrů. Postižení papoušci jsou nepokojní a napadená místa jsou pro ně svědivá. Velkým rizikem jsou venkovní voliéry, kde se mohou papoušci nakazit od volně poletujících. V pokročilých stadiích nemoci může dojít k zmrzačení nohou, zobáku a způsobit obtížné dýchaní. Takový následek může omezovat ptáka v pohybu, ale i v přijímání potravy.

Léčba

Při léčbě je nutno postižené papoušky oddělit od ostatních, aby se nemoc nerozšiřovala. Klec nebo voliéru je nutné pečlivě vydezinfikovat (Virkon,Savo) a také vyměnit bidla, krmítka, budky a další vybavení, které by mohlo mít za následek hrozbu návratu nemoci. Bidla raději vyměňujeme za nové, jelikož budeme mít větší jistotu v prevenci nákazy. Napadená místa můžeme potírat stolním olejem a různými mastmi, které lze zakoupit ve specializovaných obchodech. Známým přípravkem je Ivomec, i když v souvislosti s jeho účinky se hodně polemizuje na téma plodnosti. Proto je dobré si nechat poradit odbornou osobou, obzvlášť když s nemocí nemáme žádné zkušenosti. Veterinář může snadno určit typ nemoci a naordinovat správný a účinný lék pro vašeho papouška a tím ušetřit ptáka od zbytečné a mnohokrát neúčinné léčby, která může i uškodit. Léčbu můžeme preventivně ještě jednou aplikovat, i pokud jsem si jist, že papoušek je vyléčen.



Některé informace jsou z atlasu papoušků nebo z odborných literatur
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky